Са тугом вас обавештавамо да је 10. августа 2014. преминуо велики српски научник, монархиста и родољуб, др Мирослав Свирчевић. Србија је остала без свог верног сина, а ми без драгог и поштованог пријатеља и члана.

   

svirc

Др Свирчевић радио је као научни сарадник Балканолошког института САНУ.

Написао је бројне научне радове, а иза њега су остале и две капиталне књиге о историји локалне самоуправе у Србији и Бугарској, као и необјављена књига на енглеском језику о Балканским ратовима.

Доктор Мирослав Срирчевић је рођен 23. децембра 1970. годне у Београду. Основну и средњу школу завршио је у Панчеву, а на Правном факултету Универзитета у Београду дипломирао је 1994. године , као други студент у генерацији.

После стицања стручног звања дипломираног правника, уписао је постдипломске студије на катедри за правноисторијске науке на Правном факултету у Београду. Истовремено, постао је стипендиста Министарства за науку и технологију Републике Србије, радећи на научном пројекту ,,Историја балканских народа и њихових култура” у Балканолошком институту САНУ.

Магистарску тезу под називом „Односи између Дома лордова и Дома народног представништва у енглеском парламенту (1832-1911)“ одбранио је 31. марта 2000. године. Већ следеће године магистарска теза је објављена као посебна монографија под називом „Свитање демократије у Вестминстеру“ у издању „Задужбине Андрејевић“ у библиотеци “ACADEMIA“.

Титулу доктора наука стекао је одбранивши тему „Локална самоуправа у Србији и Бугарској 1878-1914“, 21. фебруара 2008. година на Факултету политичких наука Универзитета у Београду. Наредне 2009. г. докторска дисертација му је објављена под истим називом у издању ЈП „Службени гласник“ и Балканолошког института САНУ.

Бавио се проучавањем развоја савременог либертаријанизма и Аустријске економске школе. Био је велики присталица правно-политичке филозофије Фридриха Хајека и економске теорије Лудвига фон Мисеа.

Др Свирчевић је сахрањен 12. августа 2014. на панчевачком гробљу.